Informacje

„Młodzi na progu”

Program „Młodzi na Progu” powstał we wspólnocie Szkoły Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego Diecezji Gliwickiej. Autorami programu są ks. Artur Sepioło i Janusz Kasperczyk. Program przeznaczony jest głównie do pracy w parafii z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania w wieku 14-17 lat. Jego celem jest stworzenie środowiska wiary dla młodych oraz podprowadzenie ich do świadomej decyzji wiary. Program MNP stawia sobie za zadanie wyjścia naprzeciw młodemu człowiekowi, pomagając mu doświadczyć żywego Boga. Spotkania są ukierunkowane na budowanie szczerych więzi uczestników z prowadzącymi oraz między sobą, a przez to otwarcie się na przekaz Ewangelii. Spotkania odbywają się w małej grupie, co sprzyja nawiązywaniu głębszych relacji pomiędzy animatorem a uczestnikami. Sam program dąży do tego, aby młody człowiek podjął decyzję wejścia we wspólnotę.

W jaki sposób wygląda przygotowanie w naszej prafii w oparciu o program „Młodzi na Progu”?

  1. W roku formacyjnym 2024/25 do Bierzmowania przygotowuje się zasadniczo młodzież z klasy 8 szkoły podstawowej i 2 klasy szkoły średniej (plus osoby starsze, które wyrażą swoją chęć).
  2. Uczestnicy przygotowania zostaną podzieleni na małe grupy formacyjne (po ok. 10 osób), w których przez okres około roku będą przeżywali swoje bezpośrednie przygotowanie. Animatorami poszczególnych grup będą osoby świeckie odpowiednio przygotowane do tego zadania.
  3. W zależności od liczby powstałych grup, spotkania w małej wspólnocie będą odbywały się co 3-4 tygodnie w piątkowy wieczór o godz. 19.00 i będą trwały godzinę zegarową.
  4. Uczestnicy zobowiązują się do przestrzegania dyskrecji dotyczącej spraw osobistych innych członków grupy formacyjnej.
  5. Każdy cykl spotkań będzie poprzedzony wspólnym spotkaniem modlitewno-formacyjnym w kościele również w piątek o godz. 19.00.
  6. Szczegółowy plan spotkań zostanie przedstawiony po zakończeniu zbierania Deklaracji i podziale na grupy formacyjne.

Jakie wymagania stawiane są kandydatom do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania?

  1. Sakrament Bierzmowania jest kolejnym etapem na drodze do dojrzałości chrześcijańskiej. Ma być umocnieniem przez dar Ducha Świętego do mężnego wyznawania i życia według wiary. Zakłada się więc, że kandydat zbudował już relację z Jezusem albo przynajmniej chce to uczynić, czemu daje wyraz poprzez systematyczną modlitwę i życie sakramentalne. W tym kontekście wydaje się oczywistym cotygodniowy udział w Eucharystii niedzielnej i świątecznej oraz przynajmniej comiesięczna spowiedź. Bez pomocy łaski sakramentalnej trudno mówić o wzrastaniu w wierze. Obecność na Mszy św. nie będzie szczegółowo weryfikowana, ale kandydaci otrzymają dla własnej motywacji Indeksy, w których będą sami „śledzili” swoje życie sakramentalne. Będzie to punkt wyjścia do indywidualnej rozmowy duszpasterskiej, w której będą mogli się podzielić się swoim życiem wiarą (sukcesami i porażkami).
  2. Deklarując swoją chęć wstąpienia na drogę przygotowania, kandydat decyduje się na systematyczny i aktywny udział w spotkaniach formacyjnych (zarówno ogólnych, jak i w małych grupach).
  3. Celem przygotowania do Bierzmowania w parafii jest nawiązanie lub umocnienie relacji z Bogiem. Nie zwalnia jednak ono z systematycznego pogłębiania wiedzy religijnej, co jest zadaniem katechezy szkolnej. Trudno te dwie rzeczy od siebie oddzielić: nie można budować z Kimś relacji jednocześnie nie poznając Go coraz głębiej. Na pewnym etapie formacji pojawi się prośba o opinię katechety szkolnego dotyczącą kandydata.

Informacje dodatkowe

  1. Kandydaci otrzymają Deklarację Kandydata do Sakramentu Bierzmowania, którą prosimy wypełnić. Deklaracja zawiera informację o potrzebie dostarczenia Zaświadczenia o Chrzcie świętym z parafii chrztu – jeśli przyjęto go poza parafią w Dankowicach.
  2. Deklaracja zawiera również Deklarację Rodziców i klauzulę RODO, których podpisanie jest niezbędne do udziału w przygotowaniu do Bierzmowania. Kompletną Deklarację (z danymi i podpisami) prosimy złożyć do 3.10.2024 r. (środa). W praktyce najłatwiej będzie ją wypełnić i przynieść na spotkanie rodziców.
  3. Spotkanie organizacyjne dla rodziców odbędzie się w sobotę, 28.09.2024 r. o godz. 19.00 w kościele.
  4. Uroczyste rozpoczęcie przygotowania do Bierzmowania odbędzie się na Mszy św. w niedzielę (6.10.2024 r.) o godz. 17.00. Podczas niej zostaną uroczyście odczytane imiona i nazwiska kandydatów, którzy przed całym zgromadzeniem liturgicznym wyrażą swoją chęć rozpoczęcia przygotowania. Wtedy również otrzymają informację o grupie formacyjnej, kalendarz spotkań i indeks praktyk religijnych.
  5. Informacje dotyczące Bierzmowania będziemy przekazywać za pomocą parafialnych form komunikacji: ogłoszenia parafialne, dedykowana strona internetowa z możliwością automatycznego powiadamiania email (www.iesuscaritas.bielsko.pl), poczta elektroniczna duszpasterzy, osobiste spotkania w kościele i na plebanii.