Odpust

Czy dziś ktoś jeszcze potrzebuje odpustu, który oferuje Kościół?

Szukając odpowiedzi można skupić się na grzechu i karze za niego. Jednak istotą odpustu jest coś innego. Bo w odpuście chodzi o Niebo, życie wieczne, zbawienie. Czy więc dziś ktoś potrzebuje odpustu. Oczywiście. Potrzebuje go każdy komu zależy na Szczęściu wiecznym, na spełnieniu, na tym co skrywa rzeczywistość Zbawienia.

Jak odpust pomaga w zbawieniu?

Żeby dobrze zrozumieć jak działa odpust i dlaczego jest tak pomocny potrzebujemy zobaczyć jakie skutki przynosi ze soba grzech. Za każdym razem gdy popełniamy grzech dokonujemy zła, które ma swoje konsekwencje. Dotyka nas samych, innych osób, wspólnoty Kościoła oraz samego Boga. Niszczy coś dobrego i pozostawia konsekwencje. Spowiedź to darowanie winy, to taki moment kiedy Bóg mówi już dobrze zacznijmy od nowa. Jednak nie usuwa skutków dokonanego zła, tego co zostało zniszczone. Skutki te zostają. I właśnie tutaj pojawia się odpust jako sposób na naprawienie skutków zła. Otwierając nam lub innym osobom drogę do zbawienia.

Skąd taka moc odpustu?

Odpowiedź wymaga spojrzenia na Kościół jako wspólnotę zgromadzoną na wezwanie Boga, który jest w niej nieustannie obecny. Wspólnotę, która gromadzi osoby pielgrzymujące na ziemi, osoby pokutujące w czyśćcu oraz świętych, którzy dostąpili zbawienia. Wspólnota Kościoła posiada „skarb”. Skarb ten to wartość jaką posiadają wszystkie zadośćuczynienia i zasługi Chrystusa ofiarowane dla zbawienia świata. W tym skarbie zawierają się również wszystkie modlitwy i dobre uczynki Maryi oraz świętych. Odpust to taki moment kiedy kościół rozdaje właśnie ten skarb sprawiając że on naprawia skutki zła.

Jak zdobyć odpust?

Z odpustem związane są konkretne dobre uczynki, ale aby one przyniosły owoc w postaci usunięcia skutków grzechu potrzebne jest odpowiednie nastawienie serca, prawdziwe nawrócenie. Potrzebna jest miłość do Boga, znienawidzenie grzechu oraz wiara w to, że wspólnota świętych jest dla mnie wielkim wsparciem.

Ogólne warunki uzyskania odpustu zupełnego

– intencja uzyskania odpustu za siebie lub na sposób wstawienniczy za zmarłych (nie można ofiarować odpustu za innych żyjących),
– wzbudzenie wewnętrznego braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego,
– spełnienie konkretnego czynu, do którego jest przywiązana jest łaska odpustu,
– sakrament pokuty i pojednania,
– Komunia Eucharystyczna,
– modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego (nie trzeba ich szczegółowo znać; odmawia się 1 raz Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo).

Warto zaznaczyć, że spowiedź, Komunia Święta i modlitwa według intencji Ojca Świętego mogą być spełnione na wiele dni przed lub po spełnieniu czynu, do którego przywiązany jest odpust. Wypada jednak, by Komunia Święta i modlitwa w intencjach papieża zostały dopełnione w dniu, w którym spełnia się dany czyn odpustowy. Niespełnienie któregoś z powyższych warunków powoduje, że zyskiwany odpust jest cząstkowy. Zyskiwany odpust zawsze można ofiarować za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Nie można ofiarować ich za innych żyjących. Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny. Odpust zupełny można zyskać jeden raz dziennie. Odpust cząstkowy – kilka razy.

Odpust w Roku Jubileuszowym

Rok Jubileuszowy 2025 to wyjątkowy czas łaski i nadziei, w którym wierni mogą doświadczyć pełni Bożego miłosierdzia poprzez uzyskanie odpustów jubileuszowych. Papież Franciszek przypomina, że odpusty wyrażają nieskończone miłosierdzie Boga i stanowią drogę nawrócenia oraz pojednania. Aby skorzystać z tej niezwykłej możliwości, należy spełnić ogólne warunki i podjąć jedno z poniższych działań:

1. Święte pielgrzymki

Wierni, pielgrzymi nadziei, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli odbędą pielgrzymkę do:

  • w Rzymie: Bazyliki Papieskie (św. Piotra, św. Pawła za Murami, Najświętszego Zbawiciela na Lateranie, Matki Bożej Większej).
  • w Ziemi Świętej: Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Zwiastowania w Nazarecie.
  • w naszej diecezji:
    • Andrychów – Świętego Macieja
    • Bielsko-Biała – Katedra Świętego Mikołaja
    • Bielsko-Biała – Najświętszego Serca Pana Jezusa
    • Bielsko-Biała Hałcnów – Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
    • Cieszyn – Świętej Marii Magdaleny
    • Czechowice-Dziedzice – Świętego Andrzeja Boboli
    • Istebna – Dobrego Pasterza
    • Kęty – Świętych Małgorzaty i Katarzyny
    • Oświęcim – Świętego Maksymiliana
    • Rajcza, Świętego Wawrzyńca DM i Świętego Kazimierza Królewicza
    • Rychwałd – Bazylika Świętego Mikołaja
    • Skoczów – Świętych Apostołów Piotra i Pawła
    • Żywiec – Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Tam będą pobożnie uczestniczyć we Mszy Świętej; nabożeństwie Słowa Bożego; Liturgii Godzin (godzina czytań, jutrznia, nieszpory); Drodze Krzyżowej; różańcu; recytacji hymnu Akatystu; nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią.

2. Nawiedzenie miejsc świętych

Wierni będą mogli uzyskać podobnie odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej, aby w tym Roku Świętym wszyscy „mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci”.

Z okazji Roku Jubileuszowego, oprócz wyżej wymienionych znamiennych miejsc pielgrzymkowych, będzie można nawiedzić także inne miejsca święte, na tych samych warunkach:

  • w Rzymie: Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy, Bazylika św. Wawrzyńca za Murami, Bazylika św. Sebastiana za Murami (zdecydowanie zaleca się pobożne nawiedzenie zwane „Pelgrzymką do Siedmiu Kościołów”, tak drogą św. Filipowi Nereuszowi), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Kościół Santo Spirito in Sassia, Kościół św. Pawła przy Trzech Źródłach –  miejsce męczeństwa Apostoła, Katakumby chrześcijańskie; kościoły trasy jubileuszowej Iter Europaeum oraz kościoły poświęcone Patronom Europy i Doktorom Kościoła (Bazylika Santa Maria sopra Minerva, Kościół Santa Brigida przy Campo de’ Fiori, Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, Kościół Trinità dei Monti, Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu, Bazylika św. Augustyna na Polu Marsowym);
  • w innych miejscach na świecie: dwie papieskie bazyliki mniejsze w Asyżu: św. Franciszka i Najświętszej Marii Panny od Aniołów; papieskie bazyliki: Santa Casa w Loreto, Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, św. Antoniego w Padwie; każda bazylika mniejsza, katedra, kościół konkatedralny, sanktuarium maryjne oraz dla dobra wiernych każda wyróżniająca się kolegiata lub sanktuarium wyznaczone przez każdego biskupa diecezjalnego lub eparchialnego, a także sanktuaria krajowe lub międzynarodowe wskazane przez Konferencje Episkopatu.

3. Dzieła miłosierdzia i pokuty

Odpust jest również przypisany do dzieł miłosierdzia i pokuty, które świadczą o podjętym nawróceniu. Wierni podażając za przykładem i poleceniem Chrystusa, będą zachęcani do częstszego podejmowania dzieł miłości i miłosierdzia, głównie na rzecz służby braciom obciążonym różnymi potrzebami.

Wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu braciom znajdującym się w potrzebie lub w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym osobom starszym, niepełnosprawnym…), pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa (por. Mt 25, 34-36) i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne. Wierni bez wątpienia będą mogli te odwiedziny powtarzać w ciągu Roku Świętego, uzyskując za każdym razem odpust zupełny, nawet każdego dnia.

Jubileuszowy odpust zupełny można osiągnąć także przez działania wyrażajace w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty, który jest jakby duszą Jubileuszu, odkrywając na nowo w szczególności pokutną wartość piątku: powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jednen dzień od błahych rozrywek (realnych, ale także wirtualnych, spowodowanych na przykład przez media i sieci społecznościowe) oraz od zbędnej konsumpcji (na przykład praktyka postu lub wstrzemięźliwości zgodna z ogólnymi normami Kościoła i szczegółowymi zaleceniami biskupów), połączona z przekazaniem odpowiedniej sumy pieniedzy ubogim; wspieranie dzieł o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia na wszystkich jego etapach oraz samej jakości życia, opuszczonych dzieci, młodzieży zmagającej się trudnościami, starców potrzebujących opieki lub samotnych, migrantów z różnych krajów, „którzy opuszczają swoją ziemię w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich rodzin”; poświęcanie znacznej części wolnego czasu na działalność na rzecz wolontariatu, która służy interesowi społeczności, lub inne podobne formy osobistego zaangażowania.

4. Szczególne sytuacje

Osoby, które z ważnych przyczyn (np. choroby, odosobnienia) nie mogą odbyć pielgrzymki, mogą uzyskać odpust poprzez duchową łączność z celebracjami jubileuszowymi, modlitwę i ofiarowanie swoich cierpień.

Ponadto wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli w duchu pobożności będą uczestniczyć w misjach ludowych, rekolekcjach lub spotkaniach formacyjnych poświęconych tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, które odbędą się w kościele lub innym odpowiednim miejscu, według zamysłu Ojca Świętego.

Dodatkowy przywilej w Roku Jubileuszowym 2025:

  • W Roku Jubileuszowym można uzyskać dwa odpusty w jeden dzień, przy czym jeden musi być ofiarowany za dusze w czyśćcu.

źródło: vatican.va, diecezjabielsko.pl