Małżeństwo

Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu. Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego (KKK 1660-1661).

Przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa można podzielić na dwa etapy:

  • przygotowanie dalsze – to czas wzajemnego poznawania się „dorastania” do decyzji o wejściu w nierozerwalną i wyłączną wspólnotę małżeńską
  • przygotowanie bliższe – rozpoczyna się w momencie zaręczyn.

Elementy bliższego przygotowania do przyjęcia Sakramentu Małżeństwa:

1. Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie są okazją do twórczych rozmów umożliwiających lepsze poznanie się przyszłych małżonków. Dotyczą one wszystkich narzeczonych, również tych, którzy są w związku cywilnym czy
będących już rodzicami. Warto zainteresować się naukami wcześniej (nawet rok przed ślubem), aby dostosować formę i czas do indywidualnej sytuacji obojga narzeczonych.

Więcej informacji i terminy nauk w naszej diecezji na stronie Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

2. Spotkania w Katolickiej Poradni Rodzinnej

Po zakończeniu nauk narzeczeni zgłaszają się do wybranej przez siebie katolickiej poradni rodzinnej celem przeprowadzenia trzech rozmów z doradcą rodzinnym posiadającym misję kanoniczną Biskupa diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej informacji oraz spis poradni na stronie Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

3. Spisanie protokołu przedślubnego

Oboje narzeczeni zgłaszają sie na min. 3 miesiące przed datą ślubu do kancelarii parafialnej w miejscu, gdzie ma być zawarte sakramentalne małżeństwo. Zasadniczo powinna to być parafia, w której jedno z narzeczonych ma miejsce zamieszkania.

Narzeczeni przynoszą ze sobą na spotkanie wymagane dokumenty:

  • dowody osobiste
  • metryki chrztu (są ważne 6 miesięcy od daty wydania i muszą być aktualne w dniu ślubu. Jeśli osoba była ochrzczona w parafii, gdzie będzie spisywany protokół – nie trzeba wcześniej zaopatrywać się w taki dokument)
  • dokumenty z USC stwierdzające stan wolny narzeczonych (potrzebne są w celu zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ze skutkiem cywilnym), są ważne 6 miesięcy od daty wydania i muszą być aktualne w dniu ślubu. W innym wypadku potrzebny jest dokument potwierdzający zawarcie kontraktu cywilnego.
  • świadectwo ukończenia katechizacji
  • świadectwo uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich oraz spotkaniach w katolickiej poradni małżeńskiej.

Powyższy spis dotyczy sytuacji standardowych, w których niepotrzebne są dodatkowe dokumenty i pozwolenia do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. W pozostałych przypadkach potrzebne informacje przekaże duszpasterz w kancelarii parafialnej.

4. Zapowiedzi

Informację o zamiarze zawarcia małżeństwa należy podać do wiadomości publicznej, dlatego wypisuje się i wywiesza specjalny komunikat, czyli zapowiedzi. Narzeczony(a), który mieszka w innej parafii niż ta, w której spisuje się protokół przedślubny, otrzymuje specjalny dokument, który dostarcza do kancelarii swojej parafii w celu ogłoszenia także tam zapowiedzi. Po ogłoszeniu zapowiedzi, należy dokument odebrać i zanieść do parafii, gdzie spisywany jest protokół przedślubny.

Ważne wskazania

Dane osobowe muszą być identyczne na wszystkich dokumentach – imiona i nazwiska narzeczonych oraz ich rodziców, a także data i miejsce urodzenia narzeczonych. Wszystkie błędy tuż przed ślubem mogą wywołać niepotrzebnie komplikacje.

Wykonywanie zdjęć, filmowanie podczas ślubu przez uprawnione osoby, należy uzgodnić z księdzem. Wszelkie formalności najlepiej załatwić przed ślubem.

Przed ślubem świadkowie przynoszą do zakrystii dowody osobiste swoje i narzeczonych.

żródło: nauki.rodzina.bielsko.pl